Hogyan juthatok lakásvásárlási hitelhez?

  1. Mérd fel az önerőt! Egy ingatlan megvásárlásához a gyakorlatban legalább 20-30%-os önerőre van szükség. Ez az egyik szempont, amit behatárolja mennyiért tudsz ingatlant venni. Gondold végig mi az az összeg, ami neked rendelkezésre áll. Ne felejts el számolni azzal, hogy az ingatlan megvásárlásán kívül lesznek még költségeid, például illeték (4%), ingatlan bebútorozása stb. Már ezen a ponton érdemes lehet egyeztetni hitelközvetítővel, aki díjmentes segítséget nyújt, hogyan használd ki az állami támogatásokat úgy, hogy azzal akár önerő nélkül tudj lakást venni, vagy megspórold az illetéket!
  2. Készíts háztartási költségvetést! Nézd meg, hogy a bevételeid, kiadásaid alapján, mi az az összeg, amit a hitelre tudsz szánni! A hatályos jogszabály alapján a mostanában legnépszerűbb legalább 10 éves kamatperiódusú hitel felvétele esetén a jövedelmed 50-60%-ig terhelhető hitelekkel maximálisan. Az ennek való megfelelés szükséges, de legalább ilyen fontos, hogy felmérd mi az, ami neked tényleges belefér törlesztőrészlet, mi az, amit hosszú távon is tudsz fizetni, ebben segít a háztartási költségvetés.
  3. Határozd meg az ingatlancélt! Ha már látod mennyi önerőd van, tudod mekkora törlesztést tudsz bevállalni, mindened megvan ahhoz, hogy tudd mennyiért tudsz ingatlanokat nézegetni.
  4. Nézz körül a hitelpiacon! Ha megvan mennyi hitelre lesz szükséged nézz körül a piacon, hogy a számodra legkedvezőbb megoldást tudd választani! Mivel a jelenlegi piacon számos, konstrukció, államilag támogatott lehetőség elérhető, érdemes hitelközvetítő díjmentes segítségét kérni, aki segít neked személyre szabottan felvázolni a lehetőségeket, amiből aztán Te ki tudod választani a neked legmegfelelőbbet.
  5. Keress ingatlant! Ezen a ponton minden megvan ahhoz, hogy megkeresd a neked tetsző ingatlant a piacon.
  6. Adás-vételi, papírgyűjtés: Miután megtaláltad az ingatlant, kösd meg az adás-vételi szerződést, gyűjts össze a hitelkérelemhez szükséges mellékleteket (pl. munkáltatói igazolás, bankszámla kivonatok stb.)
  7. Hitelkérelem aláírása, banki beadása: A mellékletek összegyűjtése után már aláírható a hitelkérelem, amit aztán a mellékletekkel együtt a hitelközvetítő (vagy Te, ha önállóan intézted) benyújt a bankfiókba.
  8. Értékbecslés, hitelbírálat: A bank ezt követően értékbecslést rendel, amivel felméri a kiszemelt ingatlan értékét, ezt követően az ingatlan, és jövedelmi adatok alapján hitelt bírál, majd meghozza a remélhetőleg pozitív döntést a hitellel kapcsolatban.
  9. Szerződéskötés: A pozitív hitelbírálatot követően jön a hitelszerződés megkötése a bankkal, amit utána közjegyzői okiratba is foglalnak.
  10. Folyósítási feltételek teljesítése: A banki szerződéskötéskor a bank meghatározza azokat a feltételeket, amiknek a teljesítése esetén folyósítja a hitelt az eladó bankszámlájára. A legjellemzőbb ilyen folyósítási feltételek a lakásbiztosítás megkötése, és bankra záradékolása, illetve az önerő elutalása, ha még nem történt meg korábban.
  11. Folyósítás: A folyósítási feltételek teljesítését követően a bank elutalja a hitelösszeget az eladó bankszámlájára, ezzel a hitelezési folyamat lezáródik.